postheadericon Kurtki damskie z kapturem

Kaptur znany był już w starożytności, a w średniowieczu został połączony z ubraniem. Tak powstał… habit. Obecnie kaptur bywa elementem bluzy, swetra lub kurtki.

Jeśli chodzi o kurtki damskie kaptur pełni rolę ochronną, ale także ozdobną. W przypadku kurtek jesiennych czy zimowych może być obszyty futerkiem. Zresztą futerka są obecnie bardzo na topie i mogą mieć różne kolory. Poza tym kaptury ozdabia się czasem pomponami czy frędzelkami. Mogą też mieć różne kształty – do szpica, zaokrąglone czy bardziej kwadratowe. Zdarza się tak, że kaptur ma inny kolor niż reszta kurtki, co może zabawnie i oryginalnie wyglądać.  Niektóre kurtki mają taki krój, że ten element po prostu idealnie do nich pasuje. Natomiast bywa też tak, że kaptur jest chowany. Jest to częste rozwiązanie w przypadku lekkich kurtek wiosennych o bardziej sportowym charakterze. Wówczas mają one specjalną stójkę na zamek lub zatrzaski do której chowa się kaptur. Kiedy tylko zacznie padać lub zerwie się mocny wiatr można go szybko wyciągnąć.

Z pewnością główne zadanie kaptura to ochrona przed chłodem, deszczem i wiatrem. Bywa naprawdę przydatny w przypadku osób, które nie lubią nosić czapek. Bywają takie sytuacje atmosferyczne, że bez jakiegokolwiek nakrycia głowy po prostu nie da się wytrzymać. Z kolei w największe zimowe mrozy sama czapka to za mało, wtedy dodatkowa warstwa na głowę bywa bardzo przydatna. Często kaptury mają ściągacze i dzięki temu nie spadają nawet podczas mocnego wiatru. Wtedy też na pewno lepiej chronią całą głowę i uszy. Jednak kaptur można nosić też  tylko i wyłącznie jako ozdobny dodatek. Dotyczy to obszernych, lejących kapturów. Często sięgają też one do połowy pleców, a nawet do pasa. Tak czy inaczej kaptur bywa bardzo przydatny. Chociaż niektórzy z nas źle wspominają go z dzieciństwa, kiedy to rodzice kazali go zakładać przed każdym wyjściem na zewnątrz, to zwykle z wiekiem coraz bardziej się go docenia. Zresztą panie mają ku temu okazję pod różnymi względami, nie tylko praktycznymi.